Things To Consider When Buying An MRE

When you hear the MRE being mentioned anywhere, it refers to rations which are light in packaging; they are specifically meant for the USA military to use when they are out there in the field in conditions where they cannot find other food facilities. A simple box of an MRE can cost as much as $105.5 after buying from the suppliers; that is the approximate costof the defense supply center.Where else can you get meals ready to eat for sale?  If you visit the following places, you won’t miss getting MREs at different prices.

Ebay

Ebay is the number one selling place where you can get MREs outside the military base. Here you will be able to get various types of MREs, cases, dates, quantities and so forth. You can get a shelf of MRE for sale under the “Buy it Now” which will be at a reasonable price of about $45.

Someone In the Military

If you have someone who works in the military, you can use them to get for your meals ready to eat because they normally get them during training and other field exercises.

During Gun Shows

If you visit a local gun show, you will be able to get meals ready to eat at reasonable prices of between $45 and $60 with some vendors having individualized MRE components of heaters, entrees, sides, and snacks for sale.

Surplus Stores for Army

In these stores, you will be able to get MREs, but the downside is, they are always expensive; a case of 12 pieces per case is sold at as high as $80 while a single piece goes for $8.

Now that you know the various places you can get the meals ready to eat, get going and buy some for yourself.

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>